Past Competition Results

Skate Ontario Adult Invitational – Mar. 31st – Apr. 2nd, 2017
  • Patricia Clarke – 3rd Silver Women Interpretive
  • Patricia Clarke – 3rd place Adult Silver Interpretive Class III/IV
  • Liz Christensen – 4th place Adult Gold Interpretive Class YA/I
  • Julia Poje – 5th place Adult Silver Freeskate Class YA/1
  • Patricia Clarke – 6th place Adult Silver Freeskate Class III

 

Skate Ontario Championships – Mar. 17th-19th, 2017
  • Scott Sau – 2nd Pre-Juvenile Men U13

 

WOS StarSkate Championships & Adult Showcase – Feb. 17th-19th, 2017
  • Scott Sau – 2nd Pre-Juvenile Men U13
  • Lily Carbray-Roberts – 5th Juvenile Women U12, 2nd Open Solo Short Dance
  • Patricia Clarke – 4th Adult Silver Freeskate, 1st Adult Silver Interpretive

 

Dennis Silverthorne Memorial Invitational – Feb. 3rd-5th, 2017
  • Lily Carbray-Roberts – 8th Pre-Novice Women Flight 1
  • Katie Janzen – 3rd Star 6 Women Flight 2
  • Sonia Kagolovskaya – 3rd Star 6 Women Flight 3

 

Canadian Tire National Skating Championships – Jan. 16th-22nd, 2017
  • Olivia McIsaac / Liam MacDonald – 11th Novice Dance

 

Charles Dover Memorial Competition – Jan. 13-15th, 2017
  • Scott Sau – 3rd Pre-Juvenile Men
  • Allison Eby – 8th Juvenile Women U14
  • Patricia Clarke – 2nd Adult Silver Interpretive, 2nd Adult Silver Freeskate

 

Skate Canada Challenge – Nov. 30 – Dec. 3, 2016
  • Sonia Kagolovskaya / Kieran MacDonald – 8th Pre-Novice Dance
  • Allison Eby – 19th Novice Women
  • Olivia McIsaac / Liam MacDonald – 16th Novice Dance

 

Western Ontario Sectionals – Nov. 11-13th, 2016
  • Scott Sau – 2nd Pre-Juvenile Men U13
  • Sonia Kagolovskaya / Kieran MacDonald – 2nd Pre-Novice Dance
  • Allie Eby – 2nd Novice Women
  • Annie Guo – 1st Pre-Novice Women
  • Darienne Shaw – 16th Pre-Novice Women
  • Olivia McIsaac / Liam MacDonald – 4th Novice Dance

 

Octoberfest and Skate Ontario Super Series Final
  • Sonia Kagolovskaya / Kieran MacDonald – 2nd Pre Novice Dance Super Series Final

 

Isabelle Henderson Memorial Invitational – Sep 2016
  • Scott Sau – 2nd Pre-Juvenile Men U13
  • Sonia Kagolovskaya – 10th Juvenile Women U12 Flight 1
  • Lily Carbray-Roberts – 8th Juvenile Women U12 Flight 2
  • Annie Guo – 1st Pre-Novice Women Flight 1
  • Adrienne Shaw – 8th Pre-Novice Women Flight 2
  • Sonia Kagolovskaya & Kieran MacDonald – 1st Pre-Novice Dance
  • Allie Eby – 2nd Novice Women Flight 1
  • Olivia McIsaac & Liam MacDonald – 3rd Novice Dance
  • Katie Janzen – 6th Star 6 Women
 
Thornhill Summer Skate – August 2016
  • Lily Carbray-Roberts- 1st Juvenile U12 Flight 1
  • Allie Eby – 2nd Novice Ladies Flight 2
  • Sonia Kagolovskaya & Kieran MacDonald – 2nd Pre-Novice Dance
  • Olivia McIsaac & Liam MacDonald – 6th Novice Dance

 

Summer Sizzle – Waterloo – August 2016
  • Katie Janzen – 7th Star 6 Women 
  • Scott Sau – 1st Pre-Juvenile Men U13
  • Sonia Kagolovskaya- 12th Juvenile Women U12
  • Annie Guo – 3rd Pre-Novice Women Flight 3
  • Darienne Shaw – 2nd Pre-Novice Women Flight 4
  • Kieran MacDonald – 9th Pre-Novice Men 
  • Sonia Kagolovskaya & Kieran MacDonald – 1st Pre-Novice Dance
  • Olivia McIsaac & Liam MacDonald – 1st Novice Dance 
  • Allie Eby- 6th Novice Women Flight 3 
  • Liam MacDonald- 5th Novice Men

 

Skate Detroit – July  2016
  • Allie Eby & Trent Michaud- 1st Jr. Pair Short & Free Program

 

2016 Skate Ontario Championships, Mar 11-13th, Sudbury

  • Sophia Kagolovskaya/Kieran MacDonald – Juvenile Dance – 2nd

 

2016 Western Ontario StarSkate Championships, Feb 26-28th, Sarnia

  • Sophia Kagolovskaya/Kieran MacDonald – Pre-Juvenile Dance -2nd*

* Qualifying for 2016 Provincial  Championships, March 18-20th, Sudbury Ontario

 

2016 Dennis Silverthorne Memorial Invitational, Feb 6-8th, Woodstock 

  • Sophia Kagolovskaya – WO Development Level 3 – 6th

 

2016 Skate Canada Canadian Tire National Championship, Jan 18-24th, Halifax 

  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pairs – 3rd*

 

2016 Charles Dover Memorial Competition, Jan 8-10th, Grimsby

  • Sophia Kagolovskaya – WO Development Level 3 – 10th

 

2015 Skate Canada Challenge, Dec 2 – 6th, Edmonton 

  • Alison Eby – Pre-Novice Women – 19th
  • Kieran MacDonald – Pre-Novice Men – 32nd
  • Liam MacDonald – Novice Men – 28th
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pairs – 3rd*
    * Qualifying for Skate Canada National Championship

 

2015 John McKay Memorial Competition, Nov 27-29th, Tilsonburg 

  • Katie Janzen – Sr. Bronze, Flight 2 – 7th
  • Jenna Hicks – Star 4 13 & Over – Flight 5 – 7th
  • Sophia Kagolovskaya – WO Development Level 3 – 10th

 

2015 Western Ontario Sectional Championship, Nov 6-8th, Windsor 

  • Sophia Kagolovskaya/Kieran MacDonald – Juvenile Dance – 3rd
  • Lily Carbray Roberts – Juvenile Women U12 – 11th
  • Alison Eby – Pre-Novice Women – 1st*
  • Kieran MacDonald – Pre-Novice Men – 5th
  • Liam MacDonald – Novice Men – 3rd*
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pairs – 1st*
    * Qualifying for Skate Canada Challenge

 

2015 Octoberfest Skating Competition, October 15-18th, Barrie 

  • Sophia Kagolovskaya/Kieran MacDonald – Juvenile Dance – 3rd
  • Alison Eby – Pre-Novice Women Flight 3 – 1st
  • Kieran MacDonald – Pre-Novice Men – 8th
  • Liam MacDonald – Novice Men – 8th
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pair Short Program – 1st
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pair Long Program – 2nd

 

2015 Isabel Henderson Memorial, September 18-20th, Paris [bra_list style='star-list']

  • Kalista Ho – Pre-Juvenile Women U12 – Flight 1 – 8th
  • Lily Carbray Roberts – Juvenile Women U12 – 8th
  • Elizabeth Yates – Juvenile Women U14 Flight 1 – 10th
  • Sophia Kagolovskaya/Kieran MacDonald – Juvenile Dance – 1st
  • Alison Eby – Pre-Novice Women Flight 5 – 2nd

 

2015 Summer Skate, August 13-15th, Thornhill 

  • Sophia Kagolovskaya/Kieran MacDonald – Juvenile Dance – 1st
  • Kieran MacDonald – Pre-Novice Men Combined – 6th
  • Liam MacDonald – Novice Men Combined – 10th
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pair Short Program – 2nd
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pair Long Program – 2nd

 

2015 Summer Sizzle, August 7-9th, Waterloo

  • Katie Janzen – Senior Bronze – 10th
  • Elizabeth Yates – Juvenile Women U14 – 7th
  • Alison Eby – Pre-Novice Women Short Program Flight 2 – 2nd
  • Alison Eby – Pre-Novice Women Freeskate Flight 2 – 1st
  • Kieran MacDonald – Pre-Novice Men Freeskate – 6th

 

2015 Skate Ontario Championships, Mar 13-15th, Brampton

  • Lily Carbray Roberts – Star 5 Under 10 – 1st
  • Elizabeth Yates – Pre-Juvenile Women U14 – 8th
  • Sophia Kagolovskaya/Kieran MacDonald – Pre-Juvenile Dance – 1st
  • Lily Carbray Roberts/Andrew Plumstead – Devlopment Level – 3rd
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Dance – 3rd
  • Kieran MacDonald – Juvenile Men U14 – 2nd
  • Madison Snook – Juvenile Women U14 – 8th

 

2015 Western Ontario Futures Competition, Mar 7-8th, St. Mary’s 

  • Heidi Groh – Star 1 – Silver
  • Julia Hicks – Star 1 – Silver
  • Aliyah Stachowski – Star 1 – Bronze
  • Caroline Kravets – Star 3 – Gold
  • Jenna Hicks – Star 3 – Silver

 

2015 Western Ontario StarSkate Championships, Feb 27th-Mar 1st, Fort Erie 

  • Lily Carbray Roberts – Star 5 Under 10 – 1st *
  • Abby Columbus – Star 5 Under 13 Women  – 2nd
  • Elizabeth Yates – Pre-Juvenile Women U14 – 1st *
  • Sophia Kagolovskaya/Kieran MacDonald – Pre-Juvenile Dance – 1st *
  • Lily Carbray Roberts/Andrew Plumstead – Devlopment Level – 5th *
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Dance – 5th *
  • Kieran MacDonald – Juvenile Men U14 – 3rd *
  • Madison Snook – Juvenile Women U14 – 3rd *
  • Grace Catton – Juvenile Women U14 – 15th
  • Meghan Eby – Gold Women – 7th
    * Qualifying for 2015 Provincial StarSkate Championships, March 13-15th, Brampton Ontario

2015 Dennis Silverthorne Memorial Invitational, Feb 6-8th, Woodstock 

  • Lily Carbray Roberts/Andrew Plumstead – Devlopment Level 3 Dance – 2nd
  • Abby Columbus – Star 5 Under 13 Women  – 8th
  • Kalista Ho – Star 5 Under 13 Women – 9th
  • Katie Janzen – Star 5 Over 13 Women – 5th
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Pattern Dance – 4th
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Free Dance – 3rd
  • Grace Catton – Juvenile Women U14 – Flight 1 – 8th
  • Madison Snook – Juvenile Women U14 – Flight 2  – 1st
  • Elizabeth Yates – Juvenile Women U14 – Flight 2 – 5th
  • Meghan Eby – Gold Women – 7th

 

2015 Canadian Tire National Skating Championships, Kingston 
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pairs – 8th

 

2015 Charles Dover Memorial Competition, Jan 9-11th, Grimsby

  • Meghan Eby – Gold – 6th
  • Katie Janzen- Star 5 Age 13 & Over, Flight 1 – 4th
  • Lily Carbray-Roberts- Star 5 Age Under 13,  Flight 1 – 1st
  • Participants (Levels without Ranking):  Jenna Hicks, Caroline Sichkar

 

2014 Skate Canada Challenge, Dec 3-7th, Montreal

  • Alison Eby – Pre-Novice Women – 33rd
  • Liam MacDonald – Pre-Novice Men – 23rd
  • Madison Snook/Liam MacDonald – Pre-Novice Dance – 18th
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pairs – 11th
    * Qualifying for 2015 Canadian Tire National Skating Championships, January 19th-25th, Kingston Ontario
2014 Western Ontario Sectional Championships, Nov 7-9th, Sarnia
  • Elizabeth Yates – Pre-Juvenile U14 Women – 1st in Flight
  • Sonia Kagolovskaya/Kieran MacDonald – Pre-Juvenile Dance – 1st
  • Lily Carbray Roberts/Andrew Plumstead – Pre-Juvenile Dance – 3rd
  • Kalista Ho – Pre-Juvenile U11 Women – 7th, Flight 1
  • Sonia Kagolovskaya – Pre-Juvenile U11 Women – 9th, Flight 2
  • Misha Glazurin – Pre-Juvenile U14 Men – 2nd
  • Madison Snook – Juvenile U14 Women – 2nd, Flight 1
  • Grace Catton – Juvenile U14 Women – 11th, Flight 2
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Dance – 4th
  • Alison Eby – Pre-Novice Women – 4th *
  • Liam MacDonald – Pre-Novice Men – 3rd*
  • Madison Snook/Liam MacDonald – Pre-Novice Dance – 4th*
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pairs – 4th*
    * Qualifying for Skate Canada Challenge:

 

2014 Oktoberfest Skating Competition Barrie ON

  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Dance – 10th
  • Mykhallo Glazyrin – Pre-Juvenile Men U14 – 2nd
  • Kieran MacDonald – Juvenile Men U14 – 4th
  • Liam MacDonald – Pre-Novice Men – 6th
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pair Short Program – 2nd
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pair Long Program – 1st

 

2014 Summer Skate Thornhill

  • Sonia Kagologskaya/ Kieran MacDonald – Pre-Juvenile Dance- 1st
  • Kalista Ho – Pre-Juvenile Women U11 – 15th
  • Abby Columbus – Pre-Juvenile Women U11  – 14th
  • Sonia Kagologskaya – Pre-Juvenile Women U11  – 16th
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Pattern Dance – 5th
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Free Dance – 8th
  • Madison Snook – Juvenile Women U14  – 6th
  • Grace Catton – Juvenile Women U14 – 11th
  • Allison Eby – Pre-Novice Women  – 4th
  • Madison Snook/Liam MacDonald – Pre Novice Pattern Dance – 5th
  • Madison Snook/Liam MacDonald – Pre Novice Free Dance – 6th
  • Liam MacDonald – Pre-Novice Men – 4th
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pair Short Program – 2nd
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pair Long Program – 2nd

 

2014 Summer Sizzle

  • Elizabeth Yates – Pre-Juvenile Women U14 – 8th
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Pattern Dance – 7th
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Free Dance – 6th
  • Madison Snook – Juvenile Women U14  – 6th
  • Madison Snook/Liam MacDonald – Pre Novice Pattern Dance – 3rd
  • Madison Snook/Liam MacDonald – Pre Novice Free Dance – 3rd
  • Allison Eby – Pre-Novice Women Short Program – 5th
  • Allison Eby – Pre-Novice Women Long Program – 4th
  • Liam MacDonald – Pre-Novice Men Short Program – 3rd
  • Liam MacDonald – Pre-Novice Men Long Program – 4th

 

2014 Isabel Henderson Invitational

  • Sonia Kagologskaya/ Kieran MacDonald – Pre-Juvenile Dance- 1st
  • Lily Carbray-Roberts/Andrew Plumstead – Pre-Juvenile Dance – 3rd
  • Kalista Ho – Pre-Juvenile Women U11 Gr 3 – 5th
  • Abby Columbus – Pre-Juvenile Women U11 Gr 4 – 10th
  • Sonia Kagologskaya – Pre-Juvenile Women U11 Gr 5 – 5th
  • Elizabeth Yates – Pre-Juvenile Women U14 Gr3 – 4th
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Dance – 8th
  • Madison Snook – Juvenile Women U14 Gr3 – 4th
  • Grace Catton – Juvenile Women U14 Gr3 – 6th
  • Allison Eby – Pre-Novice Women Gr9 – 8th

 

2014 Skate Detroit

  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pairs Short Program – 13th
  • Allison Eby/Brett Varley – Junior Pairs Long Program – 11th

 

2014 Futures

  • Mya Jane Maldini – Intro Women WO Restricted Freeskate Flt 110 – 8th
  • Heidi Groh – Intro Women WO Restricted Freeskate Flt 111 – 3rd
  • Julia Hicks – Intro Women WO Restricted Freeskate Flt 117 – 7th
  • Aliyah Strachowki – Intro Women WO Restricted Freeskate Flt 113 – 7th
  • Katie Janzen – Preliminary Women WO Restricted Freeskate Flt 126 – 1st
  • Jenna Hicks – PrePreliminary Women WO Restricted Freeskate Flt 209 – 4th

 

2014 Canadian Tire National Skating Championships Ottawa

  • Allison Eby/Brett Varley – Novice Pairs – 2nd

 

2014 Ontario Winter Games

  • Allison Eby/Brett Varley – Novice Pairs – 1st
  • Madison Snook/Liam MacDonald – Juvenile Dance – 1st

 

2014 Western Ontario STARSkate Championship

  • Elizabeth Yates – Pre Juvenile Women under 11 – 16th
  • Kieran MacDonald – Pre Juvenile men under 11 – 2nd
  • Madison Snook – Juvenile Women under 14 – 4th
  • Madison Snook/Liam MacDonald – Juvenile Dance – 1st
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Dance – 5th
  • Meghan Eby – Senior Silver Women – 1st

 

2014 Dennis Silverthorne Memorial Invitational Skating Competition

  • Sophia Kagoloskaya – Western Ontario Development Level 1 Women – 4th
  • Mykhailo Glazyrin – Western Ontario Development Level 1 Men – 1st
  • Sophia Kagoloskaya/Kieran MacDonald – Western Ontario Development Level 3 Dance – 6th
  • Kieran MacDonald – Western Ontario Development Level 3 Men – 3rd
  • Madison Snook – Juvenile Women Under 14 Flt 1 – 3rd
  • Grace Catton – Juvenile Women Under 14 Flt 2 – 5th
  • Madison Snook/Liam MacDonald – Juvenile Dance – 1st
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Dance – 4th
  • Allison Eby – Pre Novice Women Flt 1 – 6th
  • Liam MacDonald – Pre Novice Men – 2nd
  • Meghan Eby – Novice Women Flt 1 – 5th

 

2013 Pat Abela-Lyle McPhedran Memorial Invitational Competition

  •  Meghan Eby – Senior Silver Women – 1st

 

2013 Charles Dover Memorial Invitational Skating Competition

  •  Meghan Eby – Senior Silver Women – 1st

 

2013 John McKay Memorial Invitational Skating Competition

  • Abbygael Columbus – Western Ontario Development Level 3 Women – 20th
  • Kieran MacDonald – Western Ontario Development Level 3 Men – 3rd
  • Sophia Kagoloskaya/Kieran MacDonald – Western Ontario Development Level 3 Dance – 6th

 

2013 Skate Canada Western Ontario Sectional Championships

  • Elizabeth Yates – Pre Juvenile Women Under 11 – 12th
  • Abbygael Columbus – Pre Juvenile Women Under 11 – 30th
  • Kieran MacDonald – Pre Juvenile Men Under 11 – 2nd
  • Allison Eby – Juvenile Women under 14 – 7th
  • Madison Snook – Juvenile Women under 14 – 14th
  • Grace Catton – Juvenile Women under 14 – 32nd
  • Madison Snook/Liam MacDonald – Juvenile Dance – 3rd
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Dance – 7th
  • Liam MacDonald – Pre Novice Men – 4th
  • Allison Eby/Brett Varley – Novice Pairs – 1st

 

2013 Octoberfest Figure Skating Competition

  • Elizabeth Yates – Pre Juvenile under 11 Women Flt 3 – 6th
  • Abbygael Columbus – Pre Juvenile under 11 Women Flt 5 – 9th
  • Allison Eby – Juvenile under 14 Women Flt 2 – 4th
  • Grace Catton – Juvenile under 14 Women Flt 2 – 15th
  • Madison Snook – Juvenile under 14 Women Flt 3 – 6th
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Dance – 12th
  • Liam MacDonald – Pre Novice Men – 15th
  • Allison Eby/Brett Varley – Novice Pairs – 2nd

 

2013 Isabel Henderson Memorial Invitational Skating Comp

  • Abbygael Columbus – Pre Juvenile Women Flt 1 – 12th
  • Elizabeth Yates – Pre Juvenile Women Flt 3 – 4th
  • Kieran MacDonald – Pre Juvenile Men – 3rd
  • Elizabeth Yates/Scott Norton – Juvenile Dance – 9th
  • Grace Catton – Juvenile under 14 Women Flt 2 – 10th
  • Allison Eby – Juvenile under 14 Women Flt 3 – 4th
  • Madison Snook – Juvenile under 14 women Flt 4 – 1st
  • Liam MacDonald – Pre Novice Men – 9th
  • Allison Eby/Brett Varley – Novice Pairs – 2nd